Optymalizacja SEO i pozycjonowanie stron na CMS Wordpress

Co to jest pozycjonowanie stron

Jak skutecznie pozycjonować stronę krok po kroku?


Wordpress bez wątpienia jest najbardziej popularnym systemem zarządzania treścią, jest przyjazny dla osób poszukujących intuicyjnych rozwiązań do prowadzenia witryny internetowej. Wordpress pozwala nam na samodzielne stworzenie pięknej witryny internetowej bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Możesz skorzystać z motywów oraz wtyczek (dodatkowych funkcjonalności), których jest w sieci duża ilość i bez problemu stworzyć stronę, która będzie efektowana i profesjonalna. Dodatkowo, aby strona zaczęla pozyskiwać ruch z wyszukiwarek, miała szansę na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, wystarczy zadbać o kilka elementów, ponieważ Wordpress, jest systemem, który świetnie się nadaje do optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe - pozycjonowaie stron (SEO). Wiećej o SEO i pozycjonowaniu znajdiesz na pozycjonowanie stron. Tutaj postaramy się odpowiedzieć, na co więc zwrócić uwagę i jak pozycjonować stronę krok po kroku, opartą na CMS Wordpress.

Jeśli szukasz skutecznego pozycjonowania swojej strony lub firmie internetowej, to strona https://www.sempire.pl/pozycjonowanie-stron.html oferuje usługi pozycjonowania stron oraz pozycjonowanie firm, lokalne i sklepów internetowych w wyszukiwarce Google. Nasza oferta na pozycjonowanie strony internetowej pozwala na poprawę jej widoczności i zwiększenie ruchu na stronie, co może przełożyć się na wzrost sprzedaży. Oferujemy analizę i dobór odpowiednich słów kluczowych, optymalizację stron, treści, content marketing, link building, optymalizację meta tagów, title, description, przyjaznych adresów URL, nagłówków H1, H2, H3 optymalizację grafik, wdrożenie danych strukturalnych. Ponadto zabezpieczamy właściwą indeksację strony, badamy prędkość ładowania strony, sprawdzamy responsywność witryny, optymalizujemy nagłówki HTTP, przekierowania, instalujemy i konfigurujemy narzędzia Google Search Console i Google Analytics, tworzymy profil firmy w Google.

Definicja i charakterystyka CMSa Wordpress


Wordpress jest współcześnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, stąd też nie mogło zabraknąć możliwości jego skutecznego pozycjonowania w wyszukiwarkach takich jak Google.  To dzięki swej budowie Wordpress jest oprogramowaniem, które z powodzeniem  możemy  stosować w projektowaniu prostych stron internetowych. Jego obsługa nie wymaga od użytkownika znajomości kodowania HTML, CSS, PHP. Można go dowolnie konfigurować, pod kątem wyglądu jak i funkcjonalności. Z sukcesem dostosujemy go do indywidualnych wymagań, jak również przekształcimy układ strony. System jest darmowym oprogramowaniem na licencji typu Open Source (otwarte oprogramowanie).

Zalety CMS Wordpress

Obługuj system szybko i intuicyjnie

Nie musisz znać żadnego języka programowania by szybko administrować stroną.

Skożystaj z dużej społeczności w internecie

Pomoc dużej społeczności internetowej i wsparcie techniczne (w języku polskim) ułatwiające znacznie rozwiązywanie bieżących problemów

Kilkanaście tysięcy wtyczek i szablonów

Umożliwiających praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji oprogramowania i dostosowanie go do własnych potrzeb

Skonfiguruj swoją stronę w 1 weekend

Możesz wprowadzać różne elementy takie jak: kategorie, strony, dodawania kolejnych pól w formularzach, dzięki rozbudowanej możliwości zarządzania menu

Wtyczki do Wordpressa pod pozycjonowanie


Istnieje wiele elementów SEO, które mają wpływ na widoczność naszej strony w wyszukiwarkach. Często użytkownicy zastanawiają się czym się różnią i które elementy wybrać. Przedstawiamy najistotniejsze wtyczki Wordpress SEO:

Yoast SEO

Jedna z najpopularniejszych wtyczek, jest darmowa. Pozwala w łatwy sposób sprawdzić czy poprawnie zoptymalizowałeś swój wpis. Wtyczka automatycznie sprawdzi, czy kluczowa fraza występuje w adresie URL, atrybutach title, meta description, nagłówkach na stronie, jak również w tekście. Ponadto dostajemy również wskazówki, co jeszcze możemy poprawić. Poza tym wtyczka posiada bardzo dużo funkcjonalności m.in.:

  • Edycja i meta dla descriptions dla wszystkich rodzajów stron
  • Automatyczne generowanie sitemapy xml
  • Integracja z platformami social media
  • Implementacja breadcrumbs (okruszki)
  • Kanoniczne adresy URL

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

WP Smush

Wtyczka, która zredukuje rozmiar plików graficznych na stronie, poddając je bezstratnej kompresji. Przyspieszy to ładowanie się strony. Wtyczka ta automatycznie analizuje pliki podczas wrzucania ich na stronę i poddaje je optymalizacji. Poza tym wtyczka WP Smush działa również na plikach, które istniały już wcześniej na naszej stronie. Jest to wtyczka darmowa.

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-smushit/

Media File Renamer

Przychodzi z pomocą, gdy chodzi o edycję nazw plików, bardzo często pliki graficzne mają w nazwie ciągi znaków, które nie mają żadnego sensu, a nie są one bez znaczenia (szczególnie w przypadku graficznej wyszukiwarki Google). W tym przypadku bardziej zautomatyzowane opcje dla większej grupy plików, które na przykład zaciągają nazwy z tytułów postów, dostępne jest w wersji odpłatnej.

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/media-file-renamer/

Wordpress Image SEO

Kiedy nasze pliki graficzne mają już poprawne nazwy i są skompresowane, pozostało nam uzupełnić je o tekst dla atrybutów alt i title. Jest to wtyczka szczególnie przydatna na stronach nasyconych grafiką, gdzie ręczna konfiguracja każdego obrazka z osobna zajęłaby bardzo dużo czasu. W podstawowej konfiguracji jako atrybut alt wstawiamy, nazwę grafiki + tytuł wpisu, natomiast jako title wstawiamy tytuł wpisu.

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-image-seo/

W3 Total Cache

Wtyczka darmowa, tej wtyczki nie może zabraknąć w Twoim Wordpressie, pozwoli ona przyspieszyć witrynę. Wtyczka W3 Total Cache tworzy statystyczne odpowiedniki wszystkich stron w HTML. Dzięki temu użytkownicy odwiedzający Twoją witrynę nie generują zapytań do bazy danych, nie wykonuje się też kod PHP. Wszystko to przekłada się na szybsze wczytywanie się witryny. 

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/

SEO Internal Links

Dzięki tej wtyczce możemy rozbudować linkowanie wewnętrzne na stronie. Wtyczka działa następująco, przeszukuje podstrony serwisu w poszukiwaniu wybranych przez nas słów kluczowych, a następnie linkuje z nich do konkretnych adresów URL.

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/seo-internal-links/

Wordpress Related Posts

Wtyczka ta daje możliwość automatycznego dodania powiązanych postów na końcu danego artykułu na blogu. Listę takich wpisów możemy też edytować ręcznie. Wybieramy spośród wielu formatów wyświetlania, albo konfigurujemy je sami za pomocą CSS. Jest darmowa.

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/

Broken Link Checker

Jest to wtyczka, która sprawdza naszą witrynę pod kątem niedziałających linków. Istnieje możliwość ustalenia z jaką częstotliwością, jakie strony i jakie rodzaje linków mają być sprawdzane. W przypadku wykrycia błędów wtyczka poinformuje nas o tym mailem. 

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/broken-link-checker/

Redirection

Jest to intuicyjna wtyczka do obsługi przekierowań na naszej stronie. Na kilka sposobów możemy przekierować stronę: do losowego wpisu, do adresu wybranego przez nas albo zwrócić błąd 404. Przekierowania te mogą odbywać się również na poziomie Wordpressa, pliku .htaccess, a także serwera nginx.

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/redirection/

All In One Schema.org Rich Snippets

Jest to wtyczka, która w prosty sposób wdroży Rich Snippets w dowolnym poście na stronie. Wtyczka ta obsługuje mikrodane m.in. dla artykułów, przepisów, produktów, wydarzeń.

Wtyczka do pobrania z: https://pl.wordpress.org/plugins/all-in-one-schemaorg-rich-snippets/

Wordpress, a pozycjonowanie strony (SEO)


Wielu użytkowników (właścicieli stron internetowych i blogów) którzy chcą zaistnieć w sieci zadaje sobie pytanie, jak pozycjonować stronę opartą na CMS Wordpress? System zarządzania treścią (ang. Content Management System) oparty na skrypcie Wordpress jest jedną z najpopularniejszych platform służącą do prowadzenia hobbystycznych blogów i tworzenia stron internetowych. Dzieje się tak, ponieważ system jest prosty i funkcjonalny, posiada intuicyjny panel administracyjny, każdy użytkownik dzięki temu z łatwością porusza się po CMS-ie. Jednak, żeby klienci odnaleźli naszą stronę i ją odwiedzali, nie wystarczy jedynie ją posiadać. Co zrobić żeby nas znaleźli w sieci? Najpierw Klienci muszą dowiedzieć się o istnieniu naszej strony, najkrótszą drogą do tego jest wyszukiwarka internetowa. Każda nawet najbardziej estetyczna strona, która nie została odpowiednio zoptymalizowana, nie będzie generowała zwiększonego ruchu.

Audyt SEO i otymalizacja Wordpress pod pozycjonowanie

elementy i ich charakterystyka

Wykorzystanie poniższych elementów optymalizacji bloga, czy strony połączone z bogatą treścią witryny gwarantuje lepszą widoczność w Google. Poniższe zalecenie optymalizacyjne będą dobrą podstawą prac przed wykonaniem audytu pozycjonowania strony i jej dalszej poprawy widocznośći w wyszukiwarkach Google czy Bing.

Przekierowania i duplikaty

Należy pamiętać o przekierowaniu wersji domeny z www na wersję bez www lub odwrotnie. Dzięki temu unikniemy duplikacji treści, jest to bardzo ważną kwestią przy pozycjonowaniu. W Wordpress mamy pomoc, wystarczy jedynie wybrać w panelu wersję, którą preferujemy i automatycznie utworzy się przekierowanie. Oprócz przekierowania domeny trzeba pamiętać także o przekierowaniach adresów URL. Bardzo ważne jest, aby unikać sytuacji, gdy wpis posiadający już jakąś widoczność, znika i zaczyna odpowiadać kodem 404. Kolejnym elementem bardzo ważnym jest radzenie sobie z błędami 404. W zależności od skomplikowania serwisu i jego wielkości, błędy mogą występować z różną częstotliwością. Gdy posiadamy pewność, że CMS nie generuje 404 taśmowo i zabezpieczeni jesteśmy przed atakiem hakerskim, rozwiązaniem może być wtyczka 404 to 301, która automatycznie zadba o przekierowanie wszystkich 404.


Przyjazne URL

By skutecznie wypozycjonować stronę w Wordpress, trzeba zwrócić uwagę na ustawienie przyjaznych adresów URL. Google rekomenduje tworzenie tzw. przyjaznych linków, co oznacza w praktyce m.in. umieszczanie słów kluczowych w adresach URL, a także oddzielanie wyrazów myślnikiem. W Wordpress jednym kliknięciem możemy sprawić, aby adresy podstron były maksymalnie przyjazne internautom, a także wyszukiwarce Google.


Opisy i tytuły

Następnym ważnym elementem skutecznej optymalizacji i pozycjonowania strony czy bloga opartych na Wordpress jest zastosowanie unikalnych meta tagów Title. Pomogą nam przy tym wtyczki All In One Seo Pack oraz Yoast SEO. W zależności od tego w jaki sposób chcemy stworzyć swój tytuł strony, odpowiednia może się okazać jedna z nich. Innym często zaniedbywanym elementem jest meta Description. Opis ma duże znaczenie, choć nie jest czynnikiem biorącym udział w ustalaniu rankingu strony i nie wpływa na pozycjonowanie bezpośrednio. Opis strony jest ważny, ponieważ internauci często zwracają uwagę wyłącznie na opisy stron, trzeba zatem zadbać, aby były nasycone informacjami i były zwięzłe. Odpowiedni opis przełoży się na poprawę CTR. Natomiast wtyczka Yoast potrafi ocenić, czy zawartość i długość słów kluczowych w Description jest optymalna.


Struktura nagłówków

Kolejnym czynnikiem optymalizacji Wordpress, mającym wpływ na pozycjonowanie jest właściwe wykorzystanie nagłówków H1, H2, H3. Warto umieszczać w nich słowa kluczowe, ponieważ to jedne z najważniejszych znaczników na stronie. Wordpress zapewnia pełen wpływ na zawartość i układ nagłówków. Zalecana strona nagłówków:

  • Jeden H1 na stronę
  • Główne tematy zawarte w H2
  • Sekcje H3
  • Jeśli treść tego wymaga, to również kolejne nagłówki H4, H5, H6

Linkowanie śródtekstowe

Ważne jest szczególnie w przypadku e-commersów lub dużych serwisów. W treści powinniśmy korzystać z możliwości implementacji linków śródtekstowych, obojętnie czy chodzi o artykuł na blogu, czy opis produktu. Pomocnym narzędziem może być wtyczka Wpa Seo Autolinker, która automatycznie umieści linki pod wybranymi przez nas wcześniej frazami. Mogą to być linki wewnętrzne prowadzące do innych wpisów, kategorii czy produktów, ale także mogą to być odnośniki prowadzące do naszych mediów społecznościowych.


Wykorzystanie Page Builderów

Liczne ograniczenia związane z UX, a także SEO, niesie korzystanie jedynie z darmowych szablonów. Dla użytkowników, dla których ręczna edycja szablonów jest kłopotem, z pomocą przychodzą proste w użyciu i posiadające mnogość funkcji page buildery. Jednym z najlepszych darmowych page builderów jest Elementor (w wersji płatnej są dodatkowe funkcjonalności jak np. projektowanie stopki i menu głównego).


Optymalizacja szybkości wczytywania i działania witryny

To dość obszerny temat i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Bazową optymalizacją może być odpowiednie skonfigurowanie pliku .htaccess. Poza tym w przypadku Wordpressa z pomocą przychodzą wtyczki stosowane do optymalizacji czasu ładowania się strony: W3 Total Cache, która to odpowiada za zarządzanie pamięcią podręczną, Gonzales Plugin i Autoptimize , służąca do optymalizacji kodu HTML, CSS i JS, a także Smush Image Compression And Optimisation, która pozwala na kompresję obrazków na stronie. Odpowiednia konfiguracja pliku .htaccess, a także wtyczek potrafi znacznie poprawiać szybkość działania witryny i jej wyników w Google Page Speed Tools.


Wykorzystanie danych strukturalnych

Wordpress uzupełniony odpowiednimi wtyczkami zapewni szybkie i łatwe metody uzupełnienia treści o oznaczenia danych strukturalnych. Korzystając z Wordpressa można proces wykorzystania danych przyspieszyć, istnieją wtyczki automatyzujące ten proces tj. Schema a także WP SEO Structured Data Schema. Prawidłowe oznaczenie treści rozszerza informacje w wynikach wyszukiwania o dodatkowe elementy, co pozwala zauważalnie podnieść CTR danego wyszukiwania.


Wdrożenie AMP i optymalizacja pod urządzenia mobilne

AMP czyli Accelerated Mobile Pages, jest to projekt prowadzony pod przewodnictwem Google. Jego celem jest optymalizacja stron www pod kątem urządzeń mobilnych korzystających z ograniczonej przepustowości i limitów transferu. AMP w Wordpressie można zaimplementować za pomocą wtyczki AMP FOR Wordpress.


Popularyzacja treści

Korzystając z Wordpressa możemy zautomatyzować rozpowszechnianie treści, a także proces pozyskiwania linków zwrotnych, pomocne będą w tym wtyczki: Link Append on Copy oraz OneSignal. Pierwsza odpowiada za dodawanie treści lub linków do zawartości kopiowanej z naszej strony. Druga natomiast odpowiada za powiadomienia push.


Konieczność instalacji Google Analytics i Google Search Console

Google Search Console

Jest bezpłatną usługą Google. Pomaga monitorować pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google i dbać o nią. Instalacja Google Search Console ma wiele zalet, ale przede wszystkim monitorujesz pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google, a poza tym dowiadujesz się jak widzi Twoją stronę wyszukiwarka Google i cały świat. Narzędzie to może być przydatne dla każdego użytkownika sieci. Przy pomocy narzędzia Google Search Console możesz wesprzeć swoje rankingi, poprzez dostarczenie raportów analitycznych, na przykład słów kluczowych z największą liczbą wyświetleń Twojej witryny. Poza tym  informuje o krytycznych błędach na Twojej stronie.

Google Analytics

Jest bezpłatną usługą od Google, która dostarcza wielu wyczerpujących statystyk. Za jej pośrednictwem możesz śledzić użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę www. Nieodłącznym elementem działań SEO jest analiza ruchu na stronie, dlatego wydaje się konieczne dokonanie instalacji Google Analytics. Niektóre dane jakie zbiera na temat użytkowników ta usługa, podczas analizy ruchu na stronie internetowej to: w jaki sposób do nas trafili, w jakim miejscu fizycznie przebywali, z jakiego oprogramowania korzystają, a także jak zachowywali się na stronie, jak długo przebywali na konkretnej podstronie. Te wszystkie informacje, przeanalizowane i zinterpretowane mogą pomóc w poprawieniu naszej strony www oraz lepszym dostosowaniu jej zawartości do potrzeb użytkowników.

Około 2h

Tyle trwa założenie strony na Wordpress

0

Druków do wypełniania.

Co 4 osoba

Posiadająca stronę internetową korzysta z Wordpress

0

Dokładnie tyle linijek kodu napiszesz

Czy samodzielne pozycjonowanie jest skuteczne?

Mimo wielu porad na temat pozycjonowania stron, które w większości dzięki darmowemu dostępowi, można spróbować wprowadzać samodzielnie do swoich witryn internetowych, aby je odmienić na lepsze i aby osiągały lepsze wyniki w wyszukiwarce, należy pamiętać, że dobre SEO to proces skomplikowany. Są to jedynie podstawy SEO i pozycjonowania stron na CMS Wordpress, a profesjonalne pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarce Google w ujęciu całościowym, jest o wiele bardziej skomplikowane, czasochłonne i wymaga ogromnej wiedzy. Jeśli zależy Wam zatem, na profesjonalizmie i skuteczności, polecam skorzystanie z dobrej agencji SEO. Nawet jeśli na początek interensuje Was tylko pozycjonowanie lokalne w mieście takim jak Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków, Rzeszów to warto obrać właściwą strategię, którą póżniej z powodzeniem będzie można przełożyć na szerokie pozycjonowanie sklepu internetowego . Specjalista do spraw pozycjonowania i optymalizacji SEO może okazać się najlepszym lekiem dla Waszej witryny internetowej i spowodować, że osiągnie ona prawdziwy sukces i szybko zwiększy się liczba jej odwiedzin.

Pozostańmy w kontakcie

CMS CMS

Telefon: 500 852 500